Нико Розберг отвори академија за возачи

29/04/2018 » АВТО МОТО

Поранешниот F1 шампион, Нико Розберг отвори школа за возачи чија основна цел пронаоѓање и подршка на нови таленти во мото спортот. Розберг оваа академија ја отвора заедно со италијанецот Дино Кјеза кој претходно му беше личен тренер на Розберг.

“Дино е најдобар во светот на картингот и верувам во него во целост. Он ми беше шеф во текот на мојата интернационална кариера во картинг. Најуспешната сезона ми беше онаа кога јас и Луси (Хамилтон) бевме дел од неговиот тим, а тој не водеше до големи резиултати” изјави Розберг на отворањето на академијата.

Во школата наречена Rosberg Young Drivers Academy веќе има две млади надежни карт возачи. Станува збор за британецот Тејлор Бернард кој има 13 години и италијанецот Лоренцо Трависануто кој годинава наполни 18 години. Наскоро се очекува од школата да бидат дел уште 10 млади тркачи од повеќе земји.

Tags