Разликата меѓу Ферари и Мерцедес е само 0,003 секунди по завршувањето на тестирањето

01/03/2019 » АВТО МОТО

МОНМЕЛО, Шпанија – Последниот круг од Луис Хамилтон е доказ како можат да изгледаат прекрасните квалификации за Големата награда во Австралија, со тоа што најдобрите времиња на Ферари и Мерцедес се поделени за дел од секунда на крајот на последниот ден од пред -сезонското тестирање.

Заедничкиот консензус кој беше формиран во текот на претходните седум дена беше дека Ферари ја има предноста, со совршен почеток на тестирање и серија импресивни времиња во текот на две недели, кога екипите беа на патеката на Каталуња во Барселона. Себастијан Фетел со 1: 16.221 беше најбрзиот резултат во текот на целиот тест, само 0,01 секунди побрзо од колегата на Ферари, Чарлс Леклерк, додека Мерцедес се фокусираше на подолги трки со што црвено знаме ја прекина симулацијата на трката.

 1. Фетел, Ферари, 1: 16.221, 110 круга (Ц5)
 2. Хамилтон, Мерцедес, 1: 16.224, 61 круга (Ц5)
 3. Ботас, Мерцедес, 1: 16.561, 71 круга (Ц5)
 4. Хулкенберг, Рено, 1: 16.843, 51 круга (Ц5)
 5. Квјат, Торо Росо, 1: 16.898, 131 круга (Ц5)
 6. Саинз, Мекларен, 1: 16.913, 134 круга (Ц5)
 7. Гројжон, Хаас, 1: 17.076, 73 круга (Ц5)
 8. Рикиардо, Рено, 1: 17.114, 52 круга (Ц5)
 9. Раиконен, Алфа Ромео, 1: 17.239 (Ц5)
 10. Магнусен, Хаас, 1: 17.565 (Ц5)
 11. Верстапен, Ред Бул, 1: 17.709 (Ц3)
 12. Перез, Расинг Поинт, 1: 17.791 (Ц5)
 13. Кубица, Вилијамс, 1: 18.993 (Ц5)
Tags