Севиља прават простор за повраток на Мончи, ПСЖ, Јунајтед и Арсенал ќе се вклучуваат во преговорите

Поранешниот фудбалски директор на Рома е прв избор на Топчиите за слободното место во управата на Арсенал. Арсенал се доста сигурни во нивниот проект со Унаи Емери и беа убедени дека Мончи ќе го прифати предисзвикот.

Сепак, Севиља, клубот каде што Мончи направи име за себе, се во постојана комуникација за негов повраток во клубот.

Севиља се раздели со тренерот Пабло Мачин со што фудбалскиот директор, Жоакин Капарош, ја презеде улогата на тренер, оставајќи слободно место за Мончи.

Претседателот Хозе Кастро изјави: “Севиља сега му е потребен спортски директор и ние го бараме најдоброто и најдоброто е Мончи, нашите разговори одат добро со него.

“Ние веруваме дека Мончи е најдобриот избор и започнавме преговори со него. Неговата рецепција е извонредна. Мораме да се согласиме за идните планови, но двете страни се оптимисти “.

Мончи исто така е мета на ПСЖ и екипата на Манчестер Јунајтед.

Tags