По 15 години повторно прволигашки женски ракомет во Битола

by

in

Ракометарките на Пелистер (не)очекувано ја започнаа новата ракометна сезона и тоа против екипата на Ѓорче. “Пелистерки” победија на гостувањето во Скопје и со оваа победа ја најавија својата трка кон местото на табелата кое обезбедува излез на европска сцена, бидејќи според математиките токму оваа екипа им беше главен конкурент за тоа место.

– Отпатувавме во Скопје со желба да одиграме квалитетно и да видиме како стоиме со екипа која ни е главен конкурент. Но, се случи тоа што никој не го очекуваше и ние во Скопје не само што ја победивме екипата, туку и целосно ја надигравме, рече на денешниот прес тренерот, Борче Марковски, која додава дека на оваа генерација на ракометарки им треба многу работа, многу натпревари и само така можат да го добијат потребното искуство.
Најдобар поединец беше голманката Андријана Шијакова, но за пофалба се и останатите ракометарки, а таа вели дека во екипата има одлична атмосфера и дека сите девојки се желни за работа и за докажување пред себе и пред публиката

Идното коло екипата на Пелистер е домаќин на екипата од Прилеп, а и од таа средба очекуваат победа, а средбата започнува во 17 часот во сабота во спортската сала “Младост”.


Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *