• ХРИСТИАН ИЛИОСКИ ,,ЌЕ ВОЗАМ СО ИСТРОШЕН МОТОР, БЕЗ НИЧИЈА ПОМОШ И СО МОИ СОПСТВЕНИ СРЕДСТВА, НО …

  ХРИСТИАН ИЛИОСКИ ,,ЌЕ ВОЗАМ СО ИСТРОШЕН МОТОР, БЕЗ НИЧИЈА ПОМОШ И СО МОИ СОПСТВЕНИ СРЕДСТВА, НО …

  by

  in

  Младиот битолски мото ас, Христијан Илиоски се соочува со истите проблеми како и претходните неколку години пред почетокот на новата сезона од Источноевропскиот шампионат која стартува на 4 април во Јаница, Грција. Иако е вицешампион во Источноевропскиот шампионат, Илиоски за ТИП раскажува дека оваа година не е сигурен дека ќе ја вози сам до крај,…

 • Димитар Караџовски е нов играч на КК Куманово

  Димитар Караџовски е нов играч на КК Куманово

  Кошаркарскиот прволигаш Куманово го ангажираше 31-годишниот плејмејкер Димитар Караџовски. Ја стартуваше оваа сезона во редовите на Фени Индустри каде што за 11. натпревари имаше 11.0 поени, 3.5 скокови и 4.4 асистенции. Минатата сезона ја помина во екипата на Кожув каде што за 28. мечеви во Првата лига имаше просек од 11.1 поени, 2.9 скокови и…

 • ЕП, КАРАТЕ: ЗАБОРСКИ СО СРЕБРЕН МЕДАЛ, ПЕНДАРОВСКА И РАДИЧЕВСКА “БРОНЗЕНИ“ ВО ЦИРИХ

  ЕП, КАРАТЕ: ЗАБОРСКИ СО СРЕБРЕН МЕДАЛ, ПЕНДАРОВСКА И РАДИЧЕВСКА “БРОНЗЕНИ“ ВО ЦИРИХ

  by

  in

  Во категоријата до 76. килограми македонскиот натпреварувач на Европското првенство во кадетска и јуниорска конкуренција во карате во Цирих (Швајцарија) дојде до сребрениот медал. Заборски успеа да го освои второто место зад Италијанецот Антонио Де Стефано, а пред Швеѓанецот Лудвиг Ингемансон и Алехандро Молина Аренкон кои дојдоа до бронзата. Моника Пендаровски го освои бронзениот медал…

 • Официјално: Ашковски и Азизи нови играчи на ФК Шкендија

  Официјално: Ашковски и Азизи нови играчи на ФК Шкендија

  Како што пренесува официјалниот веб сајт на клубот, левиот бек Стефан Ашковски и голманот Енес Азизи се нови фудбалери на македонскиот прволигаш Шкендија. Тетовската екипа продолжува во овој зимски период да се засилува пред настапот во пролетниот дел од сезоната, односно се пополнува на оние позиции каде што има потреба. 22-годишниот Ашковски доаѓа како позајмица…

 • Марјан Илиевски е нов тренер на Сигал Приштина

  Марјан Илиевски е нов тренер на Сигал Приштина

  Македонскиот тренер ќе го води кошаркарскиот косовски клуб Сигал Приштина. Марјан Илиевски доаѓа како замена за Сабин Хаџиќ кој имаше договор до декември од стартот на сезоната. Последните три сезони Илиевски ја водеше екипата на Лирија во македонската лига. Во 2014. година се пласираше во националниот Куп каде што беше поразен од МЗТ. Претходно исто…

 • АНГЕЛОВ ГО ПРОДОЛЖИ ДОГОВОРОТ СО РК ВАРДАР

  АНГЕЛОВ ГО ПРОДОЛЖИ ДОГОВОРОТ СО РК ВАРДАР

  Голманот Петар Ангелов, го продолжи договорот за соработка со екипата на Вардар за уште две сезони, со што тој во екипата треба да остане до јуни 2017 година. Управата на Вардар задоволна од настапите и формата на Ангелов му понудија нов договор, што на заедничко задоволство беше прифатен, и „црвено-црното“ ракометно семејство во своите редови…

 • ПЕЛИСТЕРЦИ ВЕЖБАА И ПЕНАЛИ НА ПОСЛЕДНИОТ ТРЕНИНГ !

  ПЕЛИСТЕРЦИ ВЕЖБАА И ПЕНАЛИ НА ПОСЛЕДНИОТ ТРЕНИНГ !

  Со оглед на тоа што на првиот натпревар не реализираа најстрога казна, а и во неделата против Хоризонт Турново ударот од белата точка беше „маѓепсан„ за битолчани, ќе мора да поработат на оваа проблематика. Така откако не реализираа шест од последните 12 пенали во двете последни сезони, битолчани ќе мора да потренираат повеќе, бидејќи можеби…

 • ПЕЛИСТЕРЦИ ВО КАРАНТИН ПРЕД НАЈВАЖНИОТ НАТПРЕВАР ЗА НИВ ОВАА СЕЗОНА, СО РАБОТНИЧКИ 1/8 ФИНАЛЕ КУП НА МАКЕДОНИЈА

  ПЕЛИСТЕРЦИ ВО КАРАНТИН ПРЕД НАЈВАЖНИОТ НАТПРЕВАР ЗА НИВ ОВАА СЕЗОНА, СО РАБОТНИЧКИ 1/8 ФИНАЛЕ КУП НА МАКЕДОНИЈА

  Фудбалскиот клуб Пелистер пред себе го имаа можеби најважниот натпревар оваа сезона. Пред нив го имаат реваншот од куп натпреварот на Македонија 1/8 финалето со Работнички, кој ќе се одигра на стадионот ,,Арена Филип II” во Скопје. Она што можеби загрижува кај битолските зелени е тоа што веќе пет натпревари во низа Пелистер нема постигнато…

 • По 15 години повторно прволигашки женски ракомет во Битола

  По 15 години повторно прволигашки женски ракомет во Битола

  by

  in

  Ракометарките на Пелистер (не)очекувано ја започнаа новата ракометна сезона и тоа против екипата на Ѓорче. “Пелистерки” победија на гостувањето во Скопје и со оваа победа ја најавија својата трка кон местото на табелата кое обезбедува излез на европска сцена, бидејќи според математиките токму оваа екипа им беше главен конкурент за тоа место. – Отпатувавме во…

 • (ФОТОГАЛЕРИЈА) ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА С.С МЛАДОСТ ВО БИТОЛА, НЕКОГАШЕН ЕВРОПСКИ РАКОМЕТЕН ЦЕНТАР !

  (ФОТОГАЛЕРИЈА) ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДА С.С МЛАДОСТ ВО БИТОЛА, НЕКОГАШЕН ЕВРОПСКИ РАКОМЕТЕН ЦЕНТАР !

  Тоа што не се градат или одржуваат спортските објекти во Битола, не натера да ја посетиме и фотографираме спортската сала Младост во Битола. Ако порано С.С Младост беше европски ракометен центар, каде што паѓале многу европски екипи, каде што конзулот беше долу на теренот пред стално преполната сала како знак за тоа што ќе ги…