Категорија: Sport

 • КК Лирија замина во историјата – отворено писмо на тренерот Марјан Илиевски

  КК Лирија замина во историјата – отворено писмо на тренерот Марјан Илиевски

  Отворено писмо на тренерот на кошаркарскиот клуб Лирија, под чие раководство за четири години и резултатите на екипи која замина во историјата. Во продолжение писмото на Марјан Илиевски: “Почитувани љубители и добронамерници на македонската кошарка. Се обраќам како тренер на КК Лирија кој имаше чест да биде на кормилото од почетокот на зреењето и прераснувањето…

 • ДАРКО РАДУЛОВИЌ НОВ ИГРАЧ НА ФЕНИ ИНДУСТРИ

  ДАРКО РАДУЛОВИЌ НОВ ИГРАЧ НА ФЕНИ ИНДУСТРИ

  Кавадаречкиот кошаркарски клуб на Фени Индустри за новата натпреварувачка сезона се засили со 34. годишниот играч Дарко Радуловиќ (192 см., бек, 1980 год.). Претходно играше за КК Куманово 2009 во Македонската Прва Лига, во 15. натпревари имаше учинок од 5.3 поени, 2.6 скокови и 1.1 асистенција минатата сезона. Ова е фактички негово враќање во Кавадарци…

 • КОЖУВ ГО АНГАЖИРАШЕ ВЛАДИМИР БРЧКОВ ОД РАБОТНИЧКИ

  КОЖУВ ГО АНГАЖИРАШЕ ВЛАДИМИР БРЧКОВ ОД РАБОТНИЧКИ

  Управата на кошаркарскиот клуб Кожув од Гевгелија од денес официјално потврдува дека репрезентативецот Владимир Брчков е нов играч на КК Кожув. Договорот е направен на 1+1 година. 25. годишниот кошаркар (200 см., 102 кг, 1989 год.) минатата сезона играше во составот на Работнички и во 31. одигран натпревар имаше учинок од 8.4 поени, 4.2 скокови…

 • ПРЕТСТАВЕНИ МОЈСОСКИ И ЧАВОР, ДОАЃААТ МИСОСКИ И ПЕЦАКОВСКИ !

  ПРЕТСТАВЕНИ МОЈСОСКИ И ЧАВОР, ДОАЃААТ МИСОСКИ И ПЕЦАКОВСКИ !

  Одкако еден ден претходно беше постигнат договор со Златко Мојсоски, денес Пелистер се засили со младиот десен бек, црногорецот Стефан Чавор. Чавор денес пристигна во Битола, а веднаш се запозна со своите нови колеги. Во текот на наредните неколку денови се очекува постигнување договор со искусниот голман Петар Мисоски, а можно и повторно заигрување на…

 • ШТИП: БИЛА СПРЕЧЕНА ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА ПОМЕЃУ ИГРАЧИТЕ НА БРЕГАЛНИЦА И ВАРДАР

  ШТИП: БИЛА СПРЕЧЕНА ФИЗИЧКА ПРЕСМЕТКА ПОМЕЃУ ИГРАЧИТЕ НА БРЕГАЛНИЦА И ВАРДАР

  Деведесет и шест минути беа потребни нашата Македонска фудбалска гордост Вардар од Скопје да успее во намерата да дојде до три бода против секогаш незгодната Брегалница. Џабе им се коментарите на некои гласила за наводно регуларен гол кога тој е постигнат по официјалните четири минути судиско продолжение. На оваа режија им кумуваа Судиите на чело…

 • ЗЛАТКО МОЈСОСКИ ОФИЦИЈАЛНО ВО РК ПЕЛИСТЕР !

  ЗЛАТКО МОЈСОСКИ ОФИЦИЈАЛНО ВО РК ПЕЛИСТЕР !

  Десното крило на македонската сениорска репрезентација и доскорашен играч на Металург официјално денес преминува во редовите на Рк Пелистер. Тој на екипата ќе се приклучи од утре. Најавени се уште неколку странски и домашни засилувања. Пелистер денес го одржа првиот тренинг во новата сезона и конечно може да се каже дека Пелистер застанува на здрави…

 • КОЛУМНА: ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ФУДБАЛСКИ РАБОТИ !

  by

  in

  До редакцијата на ,,Тип” стигна колумна која ни ја испрати еден битолчанец и член на младинската школа на Фк Пелистер. Ако во цел свет луѓето буквално живеат за фудбалот, ако во Јужна Америка фудбалот е религија,ако насекаде низ европа едвај чекаат да дојде викенд, е тогаш кај нас фудбалот има поинакво значење .Кога бројот на гледачи на…

 • КОМИТИ СО СООПШТЕНИЕ ДО ЦЕЛОКУПНАТА ЈАВНОСТ (ВИДЕО)

  КОМИТИ СО СООПШТЕНИЕ ДО ЦЕЛОКУПНАТА ЈАВНОСТ (ВИДЕО)

  by

  in

  Затекнати од немилите настани кои се случија на дербито и изреволтирани поради изнесените невистини должни сме да го истакнеме ова соопштение со цел да ја запознаеме целата Македонска јавност со вистината околу настаните за време на и по натпреварот Пелистер– Вардар одигран на 03.08.2014. Имено со радост ја дочекавме новата сезона, а посебен предизвик за…

 • РК ПЕЛИСТЕР ГО ДОБИ ПРВИОТ ПРОТИВНИК ВО ЧЕЛИНЏ КУПОТ !

  РК ПЕЛИСТЕР ГО ДОБИ ПРВИОТ ПРОТИВНИК ВО ЧЕЛИНЏ КУПОТ !

  Ждрепката која започна во 11 часот за Челинџ купот за сезона 2014/2015 за битолски Пелистер не беше лоша. Пелистер во првото коло од Челинџ купот за противник ја доби екипата на Дукла Преха од Чешка. Првиот натпревар се игра во Чешка, додека реваншот се игра во Битола.