• ЧИСТКА ВО РК ПЕЛИСТЕР, СИЛЈАН МИЦЕВСКИ ЗАПОЧНУВА ДА ГРАДИ ЕВРОПСКИ ПЕЛИСТЕР !

  ЧИСТКА ВО РК ПЕЛИСТЕР, СИЛЈАН МИЦЕВСКИ ЗАПОЧНУВА ДА ГРАДИ ЕВРОПСКИ ПЕЛИСТЕР !

  Сопственикот на Рк Пелистер, господинот Силјан Мицевски деновиве деновиве направи чистка, а од клубот си заминаа Јуравлиов, Филиќ, голманот Вакарук, Ракочевиќ. Од странските засилувања во изминатата сезона, во клубот сигурно остануваат Басараб и голманот Крис Нкунгуа. Како што дознаваме, Силјан Мицевски им ветил на луѓе што се блиски до него дека во рок од две до три…

 • САМАРЏИЕВ СЕ ВРАТИ „ДОМА“. НОВИ ДОГОВОРИ ЗА МАЛИНКОВ И МАРКОВСКИ

  САМАРЏИЕВ СЕ ВРАТИ „ДОМА“. НОВИ ДОГОВОРИ ЗА МАЛИНКОВ И МАРКОВСКИ

  by

  in

  Само неколку денови по официјалниот крај на резултатски најнеуспешната сезона од постоењето на кошаркарскиот клуб „Фени Индустри“, новото раководство на тимот започна со реализирање на амбициозниот план за враќање на клубот во врвот на македонската кошарка. Во изјавата за www.kavadar4e.com, директорот на кошаркарскиот клуб Фени Индустри, Трајче Попов рече: „За жал, финансиската криза не ни…

 • ЛАЗАРОВ КАНДИДАТ ЗА ЕКС-ЈУ ИГРАЧ НА СЕЗОНАТА

  ЛАЗАРОВ КАНДИДАТ ЗА ЕКС-ЈУ ИГРАЧ НА СЕЗОНАТА

  by

  in

  Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров е номиниран за играч на сезоната од просторите на бившата Југославија во изборот на специјализираниот ракометен портал “Балкан Хандбал“. Ракометарот на Барселона е во друштво на Домагој Дувњак од Хамбург, кој го освои ова признание минатата година, Ренато Сулиќ од Веспрем, Марко Вујин од Кил и Момир Илиќ кој беше…

 • ЕКСЛУЗИВНО: ГОЛМАНОТ И КРИЛОТО НА РК ПЕЛИСТЕР ЗАИГРАА НА ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР !

  ЕКСЛУЗИВНО: ГОЛМАНОТ И КРИЛОТО НА РК ПЕЛИСТЕР ЗАИГРАА НА ФУДБАЛСКИ НАТПРЕВАР !

  Екипата на Tip.com.mk екслузивно дознава дека првиот голман на Рк Пелистер Ванислав Вакарук и левото крило Артиом Журавлиов заиграа на фудбалски натпревар во општинската лига во Битола. Имено двајцата интернациолналци во редовите на Пелистер, одигра првенствен натпревар за екипата на Јени Мале од Битола. Голманот на Рк Пелистер се најде во нападот и одигра 90…

 • ПЕЛИСТЕР БЕЗ КОВАЧЕВ, ЉУБЕНОВ И МОЈСОВ ЌЕ АТАКУВА НА 3 БОДА ВО САБОТА

  ПЕЛИСТЕР БЕЗ КОВАЧЕВ, ЉУБЕНОВ И МОЈСОВ ЌЕ АТАКУВА НА 3 БОДА ВО САБОТА

  Лоши вести за тренерот Драган Бочевски пред најважниот натпревар за Пелистер во оваа бурна сезона. Поради пет жолти картони надвор од ростерот ќе бидат Мартин Ковачев и Ѓорги Мојсов, а Љубомир Љубенов поради продолжување на работната виза најверојатно и тој ќе го пропушти натрепварот со Еуромилк. Добро вести се тоа што се враќа Илир Елмазовски,…

 • СЕ ШУШКА, АМА ШАНСИТЕ СЕ СКОРО НИКАКВИ

  СЕ ШУШКА, АМА ШАНСИТЕ СЕ СКОРО НИКАКВИ

  Денеска низ главниот град на Македонија во чаршиските кулари „проструии“ сензационална вест. Доколку се верува на на овие мубети, најдобриот македонски фудбалер на денешнината Горан Пандев е многу блиску до договор со ФК Вардар. Како и да е ваквата вест треба да се прими со огромна резерва зашто нашиот фудбалер има договор со Наполи до…

 • Ексклузивно: Бреша кажа да

  Ексклузивно: Бреша кажа да

  Дејан Пешевски за Тип: Бреша потврди. Кажа да. Останувам во оваа екипа. Според проценките во среда би требало да добијам пасош. И тогаш ќе потпишам за оваа екипа. Денеска настапив за првиот тим. Славеме победа од 2-0 во средбата со Примавера. На мојот прв натревар за Бреша имав две асистенции. Во петок сабота и недела…

 • Ексклузивно- Најдоброто од Македонија

  Ексклузивно- Најдоброто од Македонија

  По Филип Ивановски и Предраг Рангеловиќ ги договори условите за „кам-бек“ во „црвено црниот“ вардаров дрес. Со пристигнувањето на овие двајца фудбалери Вардар доби квалитетни засилувања на средината на теренот и во нападот. Но тоа е само „првата карика“ од  создавањето на еден силен и репектабилен состав во европски рамки. Вардар каков што го посакува…

 • СООПШТЕНИЕ: КОМИТИ ЗА УТРЕШНИОТ НАТПРЕВАР

  СООПШТЕНИЕ: КОМИТИ ЗА УТРЕШНИОТ НАТПРЕВАР

  Утре (четврток) СИТЕ ПРЕД ВОЕНА БОЛНИЦА ВО 17ч.Картите кои ги добивме како група таму ќе се поделат, задолжително нека дојдат и оние кои успеаа да купат карти “online” или во продажните места, за заедно да направиме едно огромно кортео, река Комити накај сала. Во сала каде и да бидете, дали во копот со Комити или…

 • Тројца странски мускетари“ за група во ЕХФ купот

  Тројца странски мускетари“ за група во ЕХФ купот

  by

  in

  Екипата на Р.К.Струмица Зоми Мак М го донесе и петото засилување пред настапите во EHF купот. Прв пат во историјата за една наша екипа ќе настапи кубански ракометар Станува збор за искусниот Luis Enrique Yant. Искусниот 38 годишен десен бек е поранешен репрезентативец на неговата земја. Како интернационалец има играно и за екипите на: Иври…